Liena Bondare ©

Berta.me

  1. "INVESTIGATION" Survival k(n)it 7 / former building of the National Library of Latvia / 2015

    "IZMEKLĒŠANA" Survival k(n)it 7/ kādreizējā LNB ēka / 2015

    The work is based on the story of a girl’s childhood memories. The girl had very long hair (up to the knees) and the second shift at school. Living in a small town, she regularly went to her mum’s work to get hair braided before going to the school. It would be a simple ritual, but her mother’s work was unusual. She was an investigator. Sometimes her mother continued the conversation with a detainee while doing the girl’s hair. The girl unintentionally became a witness and observer of complicated processes, which real meaning was mysteriously frightening and hidden. The intimately protective ritual of braiding hair gets a completely different meeting, when brought out of the home.

    Darba pamatā ir kādas meitenes bērnības atmiņu stāsts. Meitenei bija ļoti gari mati (līdz ceļgaliem) un otrā maiņa skolā. Dzīvodama mazpilsētā, viņa regulāri gāja pie mammas uz darba vietu, lai varētu pārpīt bizes pirms došanās uz skolu. Tas būtu vienkāršs ikdienas rituāls, bet mātes darbs bija neparasts. Viņa bija izmeklētāja. Dažreiz pinot bizes meitai, māte turpināja sarunu (aizturētā pratināšanu). Nevilšus bērns kļuva par liecinieku un vērotāju sarežģītiem procesiem, kuru īstā nozīme tobrīd bija noslēpumaini biedējoša un apslēpta. Intīmi sargājošais bizes pīšanas rituāls, iznests ārpus mājas, šajā kontekstā iegūst pilnīgi citu nozīmi.

    Gan sievietes frizūrai, gan galvas noformējumam vienmēr tikusi pievērsta īpaša uzmanība. Gluži tāpat kā matos atrodamais DNS, tas ir kods, pēc kura iespējams noteikt sociālo statusu, nacionālo un reliģisko piederību, kā arī izmantot personas sodīšanai vai marķēšanai (noskujot matus). Veiksmīgs izmeklēšanas rezultāts bieži ir atkarīgs no vairākām komponentēm: sarunas norise (nopratināšana), novirzes ikdienas ritmā un priekšmetu izvietojumā. Labā detektīvā notvert vainīgo parasti palīdz kāds sīkums, piemēram – noklīdis mats.